Na początku dla przypomnienia, portfel IKE założyłem w 2015r., to wtedy dokonałem pierwszej wpłaty i zaczęła się moja przygoda, wcześniej korzystałem wyłącznie ze zwykłego konta maklerskiego. Zysk netto portfela IKE na koniec 18.05.2022r. wynosi blisko 383 tys. złotych. Jedynie 16 tys. to wpłaty na rachunek IKE dokonane w tym roku.
Z historią portfela można zapoznać się w zakładce Historia mojego rachunku IKE.
W tym roku dokonałem następujących wpłat na rachunek IKE:
Bieżący rok dla potwierdzenia zaczynałem ze stanem konta 358 423zł.
Zanim pokażę to na co wszyscy czekają czyli przedstawię dokładny stan portfela IKE na koniec ubiegłego roku kilka słów wprowadzenia i planów związanych z blogiem.
Subskrybentów w strefie premium mam w znacznej większości z twittera oraz z poleceń. Tempo rozwoju bloga oraz zainteresowanie nim zdecydowanie przerosło moje oczekiwania. W związku z tym pod uwagę biorę zarówno wstrzymanie dalszej sprzedaży dla nowych osób lub/oraz jakaś podwyżkę ceny. Zaufanie niestety do tego typu serwisów, jest moim zdaniem bardzo małe, głównie ze względu na osoby które kreują się na gwiazdy, wielkich inwestorów a w rzeczywistości często są zwykłymi marketingowcami, naganiaczami lub jak ktoś woli farmazoniarzami Excela, mniejszymi lub większymi.
Jest dokładnie tak, że kupujecie dostęp do portfela, kopiowanie ruchów a tam zwykła tabelka i Excel. Nie ma wyciągu z banku, nie ma prawdziwej historii rachunku inwestycyjnego.
Jakie są różnice między prawdziwymi uczciwymi spekulantami/inwestorami a tzw. farmazoniarzami:
Prawdziwy inwestor:
1. Inwestuje/spekuluje na prawdziwym rachunku, dokonuje rzeczywistych transakcji, które jest w stanie pokazać i udokumentować.
2. Nie stosuje tajemniczych wskaźników prawdopodobieństwa wzrostów/spadków.
3. Pilnuje swoich pozycji, wie kiedy spółka publikuje wyniki, wie kiedy ze spółki wpłynie dywidenda i w jakiej wysokości. Nie zapomina, że SL zamknął mu pozycje.
4. Pokazuje screeeny z realnych rachunków inwestycyjnych, liczy wyniki z kosztami transakcyjnymi.
5. Nie manipuluje wynikami (każda transakcja jest do sprawdzenia, nie przeprowadza nierealnych transakcji na mało płynnych spółkach)
6. Nie bagatelizuje strat i zagrożeń, jeśli widzi duże ryzyko to zamyka daną pozycje, szybko ucina straty.
7. Jest skupiony tylko i wyłącznie na rynku i swoich inwestycjach.
8. Przeżywa swoje transakcje, zarówno sukcesy jak i porażki, ma stosunkowo mało wolnego czasu, co odbija się na jego zdrowiu i samopoczuciu. Ciągle martwi się o swoje pozycje.
9. Nie sprzedaje szkoleń, nie poleca linków do brokerów, nie pisze książek.
10. Rzadko udziela wywiadów, które mają na celu wypromować jego osobę.
Farmazoniarz:
1. Transakcje przeprowadza głównie w Excelu, zwykle w formie tabelki. Kupuje często blisko dołka i sprzedaje na szczycie. Bez problemu kupuje/sprzedaje wirtualnie duże ilości akcji mało płynnych spółek.
2. Nie ponosi nigdy żadnych kosztów transakcyjnych i zdarza się, że manipuluje kursami otwieranych i zamykanych pozycji dla lepszych wyników. Niektórzy nawet nie podają ceny otwarcia i zamknięcia pozycji a jedynie udział % w portfelu np. 1%
3. Zupełnie nie pilnuje swoich pozycji w Excelu bo po co? Często nie wie kiedy spółka publikuje wyniki, kiedy spółka wypłaca dywidendę. Robi masę błędów w Excelu zapominając np. o tym, że SL powinien mu sprzedać akcje. Szczególnie to dotyczy sytuacji gdy w portfelu jest wiele różnych pozycji.
4. O swoich transakcjach tylko i wyłącznie pisze, mówi lub opowiada, wybierając tylko i wyłącznie te które przyniosły największe zyski. Bagatelizuje straty.
5. Prowadzi wiele różnych biznesów, nagrywa wywiady i promuje się dla zdobycia jak największych zasięgów.
6. Nie analizuje sam spółek, często korzysta wyłącznie z materiałów opracowanych i dostarczonych mu pod nos, przez swoich współpracowników.
7. Ma wiele wolnego czasu, na relaks odpoczynek, dba o zdrowie i jest uśmiechnięty od ucha do ucha nawet jeśli na rynku jest bessa.
8. Myśli tylko jak najbardziej zmonetyzować każdego klienta, by mu sprzedać dostęp do szkolenia, książkę czy dodatkowy dostęp do grupy wyłącznie dla tych klientów, …którzy więcej mu zapłacą.
9. Chętnie przyjmuje zaproszenie na wywiady, konferencje, szkolenia jeśli osiągnie z tego tytułu jakąś korzyść (ktoś mu dobrze za to zapłaci lub będzie mógł zdobyć nowych klientów).
W tym miejscu muszę podkreślić, że od ponad roku w przeciwieństwie do zarzutów i krytyki, że tworzę kolejny serwis na literę L postawiłem zdecydowanie na inny model biznesowy swojego bloga. Chciałem pokazywać wszystko tak jak jest, na realnym rachunku maklerskim i z kosztami transakcyjnymi o których mistrzowie Excela nawet nie wspominają, a które tak naprawdę w ciągu roku mogą generować nawet kilka % kosztów w stosunku do wyceny portfela.
Przechodząc jednak do sedna mojego wpisu, poniżej ujawniam jaki był skład mojego portfela na koniec 2021r czyli niespełna 6 m-cy temu.
Wystarczy przyjrzeć się składowi portfela sprzed niespełna 6 m-cy by zrozumieć jak ważna jest elastyczność, pilnowanie swoich pozycji w portfelu i dostosowywanie się do sytuacji rynkowej!!!
Gdybym w tym portfelu nie dokonywał żadnych zmian, miało by to dla mnie dzisiaj opłakane skutki. Pozycja na Gazpromie warta ponad 37 tys. dzisiaj mogłaby być bez wartości, ponieważ handel akcjami jest zawieszony.
Na niektórych pozycjach poniósłbym bolesne straty, ASBIS, MLSYSTEM, PEKAO, te spółki dzisiaj byłyby sporo mniej warte a mój portfel byłby na większym minusie niż indeksy giełdowe.
Jedynymi spółkami które znacznie wzrosły to VOTUM oraz COGNOR, to właśnie pilnowanie pozycji, analiza fundamentalna była u mnie kluczem do tego, że dzisiaj portfel IKE jest wart blisko 400 tys. złotych (4500zł liczę dywidendy w drodze, w rzeczywistości będzie to troszkę więcej).
A tak wyglądał by ten portfel dzisiaj gdybym nic nie zmieniał ( bez dywidendy z MOBRUKU).
W tym roku wprawdzie dopłaciłem do rachunku 16 tys. złotych, ale wycena konta IKE wynosi w tej chwili prawie 400 tys. złotych!
Do wyceny należy doliczyć co najmniej 4500zł ( z tytułu odciętych a nie wypłaconych dywidend, nie podaje dokładnej kwoty ponieważ nie wiem po ile dokładnie przeliczy dywidendę mBank w przypadku ASBISu).
Oczywiście czy moje wyniki są dobre w tym roku i w dłuższym horyzoncie czasowym niech każdy oceni sam, na pewno są prawdziwe co może potwierdzić blisko 300 subskrybentów premium inwestowaniegpw.pl
Faktem niezaprzeczalnym też jest, że 3 rok pod rząd odkąd prowadzę swoje statystyki portfel IKE ciągle powiększa swoją wartość. Zysk w 2020r. wyniósł ponad 500% netto, w 2021r. – 18% a w tym roku stan na 18.05.2022r. portfel IKE dokłada kolejne +6,52% wzrostu na spadającym zdecydowanie rynku: WIG -18,77% YTD. Natomiast zysk netto należy pomniejszyć o ok 16 tys. z tytuły wpłat na rachunek IKE co daje zysk netto blisko 383 tys. od 2015r.
Na koniec wybaczcie moje słowa krytyki względem tzw. farmazoniarzy, ale jednak obserwując to od lat jak są promowani przez różne branżowe portale, media czy nawet Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, to jako członek tego Stowarzyszenia czuje często wielki niesmak i zażenowanie.
Celem mojego wpisu nie jest szukanie rozgłosu ani popularności tylko prawdziwa troska o wielu młodych i często niedoświadczonych uczestników rynków finansowych dających się nabierać na obietnice wysokich zarobków przez tzw. farmazoniarzy Excela.
Jestem NIEZALEŻNY, w pełni wiarygodny i transparentny, nie muszę się więc martwić czy znajdą się osoby zainteresowane moim blogiem czy dostępem do strefy premium. Nie potrzebuje dodatkowego rozgłosu czy reklamy bo na końcu zweryfikują mnie tylko i wyłącznie REALNE WYNIKI!.
Reasumując najważniejsza i zupełnie darmowa rada dla Was. W życiu najważniejsza jest edukacja i na to przede wszystkim powinniście stawiać, a jeśli chcecie już komuś zaufać i coś się przy tym nauczyć, poczuć prawdziwe emocje to stawiajcie na prawdziwych inwestorów giełdowych, którzy mają za sobą już jakieś udokumentowane mniejsze lub większe sukcesy!
Powodzenia i głowa do góry!
DAMIANINWESTORX