Asbis jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów z branży informatycznej działającym w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Firma sprzedaje produkty wszystkich wiodących marek, m.in.: Apple, Samsung, Microsoft, Toshiba, Dell, Acer, Hewlett Packard, Lenovo, Gigabyte, Intel, AMD, Seagate. Grupa posiada także marki własne jak Prestigio, Canyon, AENO i inne.
Spółka przed wybuchem wojny na Ukrainie ponad 40% przychodów miała na rynkach Rosji, Ukrainy i Białorusi. Kurs ryzyko konfliktu zaczął dyskontować jeszcze przed wybuchem wojny spadając z okolic ok 26zł do 15,90zł (cena zamknięcia 23 lutego, dzień przed wybuchem wojny) Jeszcze dniu 7 marca akcje można było kupić nawet w cenie 8,60zł. Swoją drogą sam kupiłem w tym dniu 200 akcji po 8,70zł oraz 200 około 1zł drożej w tym samym dniu po ok 9,70zł. Kupowałem akcje także w dniu wybuchu wojny 24 lutego 400 akcji po 10,10zł. Wtedy mogło wydawać się to szaleństwem, jak pokazały jednak kolejne miesiące była to bardzo dobra decyzja.

Mocna przecena akcji trzeba powiedzieć była spowodowana wojną i paniką, a spółka która zawsze była wyceniana z dyskontem, ze względu na swoje ryzyka, stała się w pewnym momencie skrajnie tania, bo inwestorzy przereagowali dając się ponieść emocjom.
Natomiast ja mozolnie, przez wiele miesięcy obserwując spółkę, analizując informacje z niej napływające spokojnie ją akumulowałem i nabierałem co raz większej pewności, że jest to bardzo dobra decyzja.
Wszystkich z nas powinna dzisiaj jednak interesować przede wszystkim przyszłość i obecna sytuacja spółki, a ta jest o wiele lepsza, niż wielu zakładało jeszcze miesiąc czy dwa miesiące temu.
ASBIS pokrywa w tej chwili jedynie BOŚ BANK nie licząc Argusa, który wydaje swoje rekomendacje dla spółki na zlecenie. Ostatnia rekomendacja jest już w tej chwili ogólnodostępna, dlatego możemy przyjrzeć się jej bliżej i zweryfikować założenia.

Warto też zwrócić uwagę, że rekomendacja dopiero po 3 dniach roboczych od jej wydania jest ogólnodostępna dla wszystkich klientów BM BOŚ a oficjalnie na szeroki rynek wychodzi po około 7 dniach od wydania.
Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego wydana niecały miesiąc temu rekomendacja wydaje się już niedoszacowana i trochę nieaktualna?!
Minęło zaledwie 2 dni od jej wydania a spółka podała już przychody za wrzesień, które bardzo pozytywnie wszystkich zaskoczyły, spółka poinformowała o wzroście przychodów o 19% r/r! Można powiedzieć szok! Było to bardzo duże zaskoczenie ponieważ spółka od marca tego roku notowała ujemne dynamiki r/r jeszcze w sierpniu było to -15% r/r.
„Jesteśmy niezwykle zadowoleni z przychodów wypracowanych we wrześniu 2022 r. Nasza strategia koncentracji na rynkach wschodnich, w tym na szybko rozwijających się centralnych rynkach euroazjatyckich, takich jak Kazachstan, Uzbekistan oraz krajach Kaukazu, takich jak Azerbejdżan, Armenia i Gruzja, przynoszą wymierne efekty. Dzięki świetnej sprzedaży w tych krajach oraz bardzo dobrym wynikom sprzedażowym na rynkach Bliskiego Wschodu, zanotowaliśmy tak dynamiczny wzrost przychodów we wrześniu. Dodatkowo wciąż rozbudowujemy portfolio produktowe i wchodzimy w nowe segmenty rynkowe. Obecnie intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem na wszystkie te rynki nowych innowacyjnych produktów i rozwiązań. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli się podzielić szczegółami. Bardzo wysokie przychody wypracowała też we wrześniu Ukraina, co sprawia, że czujemy się niezwykle dumni z naszych kolegów z tego kraju” – powiedział Costas Tziamalis, Wiceprezes Grupy ASBIS.
„We wrześniu na naszych rynkach zadebiutował z wielkim sukcesem iPhone 14, dlatego też najlepiej sprzedającą się kategorią produktów w tym miesiącu były smartfony. Popularne były też produkty sieciowe, akcesoria, laptopy i tablety, czyli wszystko, co sprzyja cyfrowej i mobilnej komunikacji. Taki trend zauważamy już od dawna i naszym zdaniem będzie się on utrzymywał” – powiedział Costas Tziamalis.
Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że w przychodach za wrzesień są uzwględnione przychody ze sprzedaży iPhone 14 ale jedynie na rynkach Ukrainy i Gruzji, bez kluczowego Kazachstanu.
Gdyby podobne dynamiki zostały utrzymane do końca roku, byłby to bardzo duży gamechanger dla wyników spółki, ponieważ 4 kwartał jest zawsze kluczowy dla wyników spółki, a przypomnijmy, że spółka operuje obecnie na zdecydowanie wyższych marżach.
Zakładanie jednak podobnych dynamik wzrostu przychodów po zaledwie jednym takim miesiącu do końca roku byłyby jednak zbyt ryzykowne i obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu.
Wróćmy jednak do prognoz wyników Asbisu za 3 kwartał, które w/w rekomendacja z BOŚ z 18 października już zawiera.

Rzeczywistość okazała się o wiele lepsza, spółka 3 listopada kilka minut po północy upublikowała raport za 3 kwartał z którego wynika, że zysk netto za 3 kwartał wyniósł 20,1mln USD! Wynik okazał się więc aż o 33% lepszy od prognoz z ostatniej rekomendacji BOŚ.

Kolejna rzecz która rozjeżdża się mojej opinii z rzeczywistością z rekomendacji to wysokość dywidendy. BOŚ zakładał wypłatę łącznie 0,30USD (zaliczka + dywidenda).
Tymczasem spółka 2 listopada przed sesją poinformowała o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,2 USD na akcje. Dzisiaj w zasadzie z dużą dozą pewności można zakładać, że wysokość samej dywidendy powinna być zdecydowanie wyższa. Zakładam że może to być jeszcze ok 0,3-0,5 USD na akcję, czyli łącznie 0,5USD-0,7USD na akcje.
Dzień ustalenia prawa akcjonariuszy do zaliczki dywidendy został ustalony na 17 listopada 2022 r., natomiast dzień wypłaty zaliczki na 1 grudnia 2022 r. (ostatni dzień na zakup akcji z prawem do zaliczki to 15 listopada we wtorek)
UWAGA! Cześć osób może prawdopodobnie sprzedawać akcje na dwóch najbliższych sesjach by nie otrzymać zaliczki na dywidendę, z której trzeba rozliczyć się w rocznym PIT w przypadku zwykłego konta maklerskiego (nie dotyczy rachunków IKE/IKZE).
„ASBIS już od kilku lat systematycznie wypłaca akcjonariuszom dywidendę dwa razy w roku. Kontynuujemy strategię dzielenia się sukcesem firmy z naszymi akcjonariuszami, dlatego po raz kolejny zdecydowaliśmy się na wypłatę dywidendy zaliczkowej naszym akcjonariuszom. Pomimo bardzo trudnego roku, sytuacja ASBIS jest bardzo stabilna, nasze wyniki finansowe są bardzo dobre, co pozwala nam na wypłatę. Obecnie jesteśmy w najbardziej intensywnym w naszej branży kwartale, kontynuujemy też działania na wzrostowych rynkach w Azji Centralnej. Z dużym optymizmem patrzymy więc na cały 2022 r.” – powiedział Serhei Kostevitch, Prezes Zarządu ASBISc Enterprises Plc.
Perspektywy spółki na 4 kwartał 2022r.
Costas Tziamalis spodziewa się, że w czwartym kwartale marża zysku brutto będzie się stabilizować.
„Marża zysku brutto stabilizuje się, jak widzimy to w październiku. Co do 2023 roku, to chcemy postawić poprzeczkę wyżej, liczymy na wzrost marży zysku brutto, ale za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach” – powiedział Tziamalis.
Wiceprezes Grupy Asbis jest zadowolony z wyników sprzedaży w październiku.
„Jesteśmy zadowoleni z wyników października, biorąc pod uwagę trudne warunki w otoczeniu, w tym zawirowania spowodowane nasilonymi bombardowaniami miast w Ukrainie przez Rosję na początku października. To był dobry miesiąc, chociaż wrzesień był dla nas bardzo dobry” – powiedział Costas Tziamalis.
W czwartym kwartale 2022 roku Asbis planuje otwarcie trzech nowych sklepów Apple (w Armenii, Gruzji i Kazachstanie), nowe modele iPhone 14, które we wrześniu zadebiutowały na Ukrainie i Gruzji, pojawią się na pozostałych rynkach grupy. Asbis zamierza też wejść w nowe segmenty rynku.
„Obecnie analizujemy kilka opcji związanych z biomedycyną i innymi interesującymi segmentami. Spodziewamy się też podpisania nowych umów dystrybucyjnych, które wzbogacą szerokie portfolio produktowe i rozszerzą zasięg naszego działania” – powiedział Tziamalis.
„Zidentyfikowaliśmy rynki, które w naszym przekonaniu mają szansę na dobry rozwój. Jednym z nich jest Grecja. Myślimy też o dalszym południu i wejściu na rynki afrykańskie” – dodał.
Minęło zaledwie kilka kolejnych dni od raportu za 3 kwartał 2022r. a spółka opublikowała aktualizację prognoz na 2022r.
Obecnie spółka zakłada, że zysk netto po opodatkowaniu będzie kształtował się pomiędzy 70 mln USD a 74 mln USD, natomiast przychody ze sprzedaży znajdą się w przedziale od 2,6 mld USD do 2,8 mld USD.
Rekomendacja od BOŚ zakłada 66mln zysków w bieżącym roku, oraz spadek tych zysków do 60,7mln w kolejnym roku. Biorąc pod uwagę, że spółka do swoich prognoz podchodziła w ostatnich latach dosyć konserwatywnie, ostatecznie je przebijając, to jestem w stanie założyć, że jej górne widełki 74 mln to jest jedynie plan minimum na ten rok. Osobiście spodziewałbym się zysku w granicach 77-80mln na koniec tego roku.
Spółka informuje także ciągle o nowych umowach dystrybucyjnych, wejściach na nowe rynki (Grecja), zapowiada akwizycje, powiększa grono marek własnych, otwiera nowe salony Apple, wszystko to ma miejsce w otoczeniu wysokiej inflacji oraz dolara, który po ostatniej mocnej korekcie, wciąż jest +12% od początku roku, będzie to miało wpływ na ostateczny wynik w przeliczeniu na złotówki oraz na wartość wypłaconej zaliczki/dywidendy. Jeśli dojdzie do zapowiadanej akwizycji, może ona także znacząco wpłynąć na poprawę wyników w przyszłym roku.
Spółka uruchomiła także w Polsce sprzedaż marek własnych pod adresem www.acean.pl


Na spółkę trzeba jednak popatrzyć także z innej strony, poszukać jakiś ryzyk i zagrożeń, i tutaj bez wątpienia można wskazać, że koniunktura na rynkach zaczyna zwalniać a skłonność do wydawania konsumentów także może ulec obniżeniu (mogą mieć oni inne priorytety i skierować swoją uwagę na towary tzw. pierwszej potrzeby). Co dla jednych firm może stanowić istotne problemy, to takim firmom jak ASBIS powinno stworzyć możliwości do przejęć i rozwoju.
Wiceprezes Grupy Asbis zwraca uwagę, że rynek w centralnej i wschodniej Europie staje się trudniejszy.
„W Polsce, Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w regionie Adriatyku, koniunktura powoli zwalnia w stosunku do poprzednich lat. Myślę, że w przyszłości sytuacja może się jeszcze się pogorszyć zanim zacznie się poprawiać. Przy obecnych warunkach rynkowych trzeba się naprawdę napracować, żeby zrobić dobry biznes, ale my to robimy od 30 lat. To nie jest dla nas nic nowego. Nasze rynki zawsze były wymagające” – powiedział.
„Część firm nie przetrwa w trudniejszych warunkach rynkowych. Może więc dojść do konsolidacji na rynku, w której chcemy aktywnie uczestniczyć” – dodał.
Jaki może być 2023 rok?
„Jeśli obecna sytuacja znacząco się nie pogorszy, a wojna w Ukrainie nie ulegnie eskalacji, w lutym 2023 roku podamy prognozy na cały przyszły rok, tak jak to robiliśmy co roku. Z powodu warunków rynkowych nie mogę powiedzieć już teraz jak będzie wyglądał 2023 roku. Mogę jednak zapewnić, że przygotowując budżet na kolejny rok zawsze zakładamy wzrost sprzedaży” – powiedział.
Spróbujmy się zatem teraz zastanowić, czy spółka po ostatnich wzrostach od października z okolic ok 16zł do 22,64zł (stan na koniec sesji 10 listopada) jest nadal atrakcyjna?
W ostatnim czasie wyraźnemu osłabieniu uległ kurs USD/PLN spadek do ok 4,52zł obecnie.
Jestem skłonny założyć, że spółka ostatecznie zarobi w tym roku 77mln USD, zysk po 3 kwartałach przekroczył już 47mln USD. Wychodzi to około 1,387USD zysku na akcje, w zaokrągleniu przyjmujmy, że jest to 1,40 USD.
Przeliczając na złotówki po kursie 4,50zł za dolara daje to zysk na akcje wynoszący 6,30zł.
Wynik w złotówkach wynosiłby natomiast: 77mln x 4,50= 346,5 mln złotych, w zaokrągleniu znowu zakładam 350mln złotych.
Obecna kapitalizacja spółki to 1,26 mld złotych, daje to C/Z na koniec tego roku zaledwie 3,6.
Czyli spółka generuje obecnie tyle zysku, że jej kapitalizacja zwróciła by się z zysków w około 3,5 roku. Dla porównania najlepsze lokaty oferują obecnie ok 8% rocznie, czyli zainwestowany kapitał nie licząc podatku zwraca się po ok 12 latach. Wiem, że słabe porównanie, bo lokaty nie są obarczone dla przeciętnego Kowalskiego żadnym ryzykiem, ale chcę tylko Wam pokazać różnicę.
Zaliczka na dywidendę jak już wiemy wynosi 0,2 USD, spółka mogłaby jeszcze wypłacić nawet do 0,5USD na akcje zakładając wypłatę połowy zysku. Tutaj też zakładam jednak nieco mniej 0,4 USD, gdyby kurs dolara znajdował się dalej w okolicach 4,50 daje to 1,80zł na akcje do wcześniejszej zaliczki 0,90zł na akcje, łącznie 2,70zł łączna stopa dywidendy blisko 12% licząc od aktualnego kursu akcji.
Oczywiście finalnie dywidenda może być niższa i wynieść tyle co zaliczka np. 0,2 czy 0,3 USD na akcje, ale spodziewam się 0,4 USD w przyszłym roku.
Jeśli ASBIS łącznie wypłaci w formie zaliczki w grudniu tego roku i maju/czerwcu przyszłego roku łącznie wspominane przeze mnie 2,70zł na akcje (potrzebne 0,4 USD jeszcze na akcje w przyszłym roku, przy założeniu kursu USD/PLN 4,50zł) to wysokość mojej dywidendy liczonej od średniej ceny zakupu akcji 13,50zł na koncie IKE wyniesie aż 20%!

Przyznajcie, że kwota dywidendy w wysokości 20% na akcje od 200 tys. złotych wygląda bardzo atrakcyjnie! Z tytułu zaliczki na dywidendę była by to kwota ok 14 tys. płatne jeszcze w tym roku oraz około 2 razy tyle w maju czerwcu/przyszłego roku, a nie zapominajmy o możliwości kolejnej zaliczki za rok w grudniu 2023r.
Trzeba jednak pamiętać, że spółkę posiadam w portfelu od dawna, choć wcześniej były to znacznie mniejsze pakiety, ale w tym roku w maju także otrzymałem już dywidendę ze spółki która na koncie IKE wyniosła ok. 2705zł.

W kolejnym roku natomiast biorąc pod uwagę ciągły rozwój firmy, wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, usług oraz wejścia na nowe rynki, mam wątpliwości czy te wyniki ulegną pogorszeniu, a już na pewno mam wątpliwości, że ulegną znacznemu pogorszeniu. Nie zdziwi mnie sytuacja, jeśli ulegną one nawet poprawie r/r, ale dużo wyjaśni się przy okazji prognozy spółki na kolejny rok w lutym 2023r. Gdyby jednak wyniki nawet się pogorszyły się o 10% jak zakłada prognoza BOŚ, spółka nadal pozostaje bardzo tania w mojej opinii.
Reasumując ASBIS oceniam w dalszym ciągu jako bardzo atrakcyjną, nisko wycenioną spółkę dywidendową, szczególnie do portfela długoterminowego typu IKE/IKZE. Uważam, że skrajnie tanio już było, chyba, że Wielka Pokoleniowa Hossa nadejdzie i spółka zacznie być wyceniana na zupełnie innych poziomach wskaźników, czego też nie można wykluczyć ;). W swoim wpisie nie poruszyłem wielu zagadnień oraz faktów, które mogą zaskoczyć na plus w rozwoju długoterminowym firmy. Trzeba jednak przyznać, że spółka przede wszystkim bardzo konserwatywnie podchodzi do swoich prognoz i założeń, dowozi to co obiecuje i nie zawodzi swoich akcjonariuszy!
Założenia przyjęte w ostatniej rekomendacji BOŚ (wycena akcji spółki na 35zł) prawdopodobnie zostaną przebite, co może spowodować kolejne podniesienie rekomendacji w przyszłości, zwłaszcza jeśli zrewidują swoje oczekiwania co do przyszłych wyników spółki. Samo zakończenie konfliktu na Ukrainie o ile do niego dojdzie, jakikolwiek rozejm i odłożenie problemu w czasie, także z pewnością wpłynie zdecydowanie na plus dla kolejnych wyników firmy.
Oświadczam, że posiadam znaczny pakiet akcji spółki, a przedstawione opinie i wyliczenia nie żadnej stanowią rekomendacji z mojej strony.
DAMIANINWESTORX
DAMIANINWESTORX
DAMIANINWESTORX