Zainspirowany prośbą jednego z użytkowników twittera i wykorzystując fakt, że żona z dziećmi pojechała na dzień Babci i Dziadka do teściów, których gościem jestem raczej od święta, postanowiłem bliżej przyjrzeć się spółce i napisać dla Was kilka krótkich zdań 😉
Firma jest dystrybutorem produktów branży informatycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, w krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Produkuje i sprzedaje także produkty pod markami własnymi: Prestigio (smartfony, tablety, pamięci zewnętrzne, oprawione w skórę akcesoria USB, urządzenia GPS i Car-DVR, MultiBoardy itp.) i Canyon (odtwarzacze MP3, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne). Jest oficjalnym dystrybutorem produktów Apple w 11 krajach byłego ZSRR.
Spółka jak widzicie na wykresie rocznym zanotowała świetny ubiegły rok (wzrost kursu ponad 120%), patrząc na wykres w dłuższym horyzoncie czasowym (od covidowego dołka) było jeszcze lepiej. W tym roku mamy obecnie ponad 19% przecenę kursu akcji, które zanotowały dołek 20 stycznia na poziomie 16,42zł.

Jak pewnie się domyślacie za takim wzrostem kursu akcji w ubiegłym roku poszła także mocna poprawa wyników spółki, oraz to co część inwestorów długoterminowych lubi najbardziej podobny wzrost dywidendy ;).
Warto zaznaczyć, że od kilku ostatnich lat spółka 2 razy w roku dzieli się zyskiem, wypłacając także zaliczkę na poczet dywidendy w grudniu oraz dywidendę w maju/czerwcu roku kolejnego.
Jak przedstawiały się wypłacone zaliczki i dywidendy za ostatnich kilka lat prezentuje poniżej.
Jak widzicie zarówno ich wzrost jak i łączna stopa dywidendy były imponujące, dlatego tak bardzo lubię tą spółkę i znajduje ona swoje miejsce w moim portfelu IKE (dywidendy nie są obciążone podatkiem).

Co jest więc powodem aż tak dużej przeceny akcji w ostatnim czasie?
Ryzyka do niedawna były dwa: pierwsze, najbardziej istotne to ryzyko wojny między Rosją a Ukrainą, cały czas aktualne.
Rosja jest ważnym rynkiem dla Asbisu, łączne przychody natomiast z 3 rynków na których jest ostatnio niespokojnie czyli: Kazachstan, Ukraina i Rosja stanowią blisko połowę tortu jeśli chodzi o przychody spółki. W przypadku wojny ostre sankcje dotknęły by w szczególności Rosji, wprowadziły chaos w regionie, a sprzęt którym handluje Asbis nie koniecznie byłby towarem pierwszej potrzeby.
Drugie istotne ryzyko to znaczący spadek dynamiki wzrostu przychodów (dane za listopad wskazały symboliczną poprawę o 1% r/r), tym bardziej istotne, że spółka osiąga aktualnie rekordowe marże, które będzie ciężko utrzymać (co uczciwie wielokrotnie sygnalizowała). Inwestorzy doceniają jednak wysokie dynamiki poprawy przychodów, najlepiej dwucyfrowe. Warto tutaj zaznaczyć, że rok wcześniej w listopadzie była wysoka baza, ze względu na premierę nowego Iphone.
Przyznam Wam szczerze, że sam zacząłem mieć obawy o poziom przychodów za grudzień widząc co dzieje się z kursem akcji. Spore obawy miało też raczej wielu inwestorów, którzy sprzedawali prawdopodobnie akcje od momentu poznania danych o przychodach za listopad oraz z powodu zagrożenia konfliktem na Ukrainie. Kurs poprzedniego dnia sprzed informacji o przychodach za listopad zamknął się na poziomie 22zł za akcje, a później było już tylko gorzej.
Wątpliwości zostały rozwiane 21.01.2022r., a ryzyko słabych przychodów znikło.
Spółka podała dane o przychodach za grudzień (kluczowy sezonowo m-c i kwartał dla spółki).
Asbis według wstępnych danych szacunkowych w grudniu 2021 roku zanotował rekordowe w swojej historii miesięczne przychody, które wyniosły ok. 397 mln USD wobec 343 mln USD w grudniu 2020 r. Oznacza to wzrost o około 16% r/r.
Trzeba przyznać, że wyniki zaskoczyły bardzo pozytywnie, przynajmniej mnie, co równie ważne i istotne, spółka cały czas się rozwija, rozszerzając chociażby ofertę VAD Business.
„Bardzo się cieszymy, że w tak krótkim czasie nasze partnerstwo z NVIDIA weszło na najwyższy poziom. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo intensywnie współpracowaliśmy z firmą, otrzymując od niej bardzo dużo wsparcia, co było kluczowe dla naszego sukcesu. Mamy nadzieję, że nasza współpraca nadal będzie rozwijała się tak dobrze jak dotychczas, co znacząco przyczyni się do obopólnego sukcesu. Serwery z akceleracją GPU to najbardziej zaawansowane światowe rozwiązania, tym bardziej cieszy nas, że rozszerzyliśmy naszą ofertę o te produkty–powiedział Marek Horyl, Dyrektor ds. Marketingu Produktów ASBIS Enterprises Plc.
Spółka bardzo dobrze komunikuje się z rynkiem i trzeba przyznać dowozi to co obiecuje, miniony rok ocenia bardzo dobrze i z optymizmem patrzy na przyszłość.
„Oficjalnie dołączyliśmy właśnie do prestiżowego grona spółek, które notują roczne przychody na poziomie 3 miliardów USD. To dla nas duże osiągnięcie, z którego wszyscy jesteśmy dumni. Miniony rok była dla nas nadzwyczajny. Odnotowaliśmy nie tylko rekordowe przychody, był to też rok wyjątkowy pod względem zyskowności. Umocniliśmy naszą obecność na wszystkich rynkach, na którym prowadzimy działalność, wszystkie linie produktowe znacznie urosły. Inwestujemy też aktywnie w alternatywne źródła przychodów, dywersyfikujemy przychody, dlatego czujemy się pewnie myśląc o przyszłości” – powiedział Costas Tziamalis, Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Relacji Inwestorskich i Ryzyka ASBISc Enterprises Plc.
„Rok 2022 rozpoczęliśmy bardzo mocno i podchodzimy do niego bardzo optymistycznie. W naszym DNA jest dążenie wyżej i przewidywanie wzrostu na początku każdego roku, dlatego stawiamy sobie ambitne cele. Chcemy być wiodącym dystrybutorem IT z wartością dodaną oraz elektroniki użytkowej na rynkach, na których już jesteśmy obecni oraz wprowadzać nową jakość w zakresie dystrybucji dla klientów ASBIS. Pomimo niedawnych zawirowań na niektórych naszych rynkach potwierdzamy, że nasza firma jest silna i gotowa przetrwać każdą trudną sytuację, która może się pojawić. Trzydziestoletnia historia firmy dowiodła, że umiemy radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i jesteśmy przekonani, że ASBIS jest świetnie przygotowany do zarządzania takimi sytuacjami” – dodał Costas Tziamalis.
Ile spółka prawdopodobnie zarobi w 2021 roku i jak się to ma do prognoz?
W dniu 25 sierpnia 2021r. spółka poinformowała o podniesieniu prognoz na 2021r.:
– Przychodów ze sprzedaży na poziomie pomiędzy 2,9 mld USD a 3,1 mld USD (poprzednio pomiędzy 2,7 mld USD a 2,9 mld USD),
– Zysku netto po opodatkowaniu na poziomie pomiędzy 71,0 mln USD a 74,0 mln USD (poprzednio 47,0 mln USD a 51,0 mln USD)
Po poznaniu przychodów ze sprzedaży za grudzień 2021 roku można przyjąć z bardzo dużym prawdopodobieństwem, ze spółka zrealizuje górny poziom prognoz a być może nawet nieco go przebije. To oznacza moim zdaniem przeliczając już USD na PLN – mocne 300 mln zysku netto za ubiegły rok.
Przy obecnej kapitalizacji spółki na poziomie 972mln złotych (cena akcji 17,52zł), oznacza to C/Z na koniec ubiegłego roku w okolicach 3,2. Jak to przełożyć na chłopski rozum, nie obrażając przy tym żadnego chłopa?
Gdyby taka sytuacja powtarzała się przez 3 lata to wartość tych zysków byłaby równa mniej więcej obecnej wartości firmy.
Co jednak jest istotne spółka blisko połowę zysku przeznacza na dywidendę dla swoich akcjonariuszy.
W grudniu wypłaciła zaliczkę około 80gr na akcje, w maju/czerwcu spodziewam się około 1,60zł dywidendy, co daje stopę dywidendy mocne 9% (bez wypłaconej już zaliczki).
Jeśli przyjąć optymistycznie, że na wschodzie nic się nie wydarzy a łączna dywidenda będzie za przyszły rok nieco niższa niż prognozowane przeze mnie 2,40zł za ubiegły rok, np. 2,20zł na akcje daje to łącznie ok 12,5% stopę dywidendy od aktualnego kursu akcji.
Szanse i zagrożenia
Tutaj sytuacja jest dosyć jasna i klarowna. Największym zagrożeniem, jest w tej chwili niepewność związana z sytuacją na granicy Rosji i Ukrainy. Nikt nie jest w stanie ocenić jak sytuacja się rozwinie i jakie to może mieć skutki.
Najgorszy możliwy scenariusz to szeroka ofensywa rosyjska, powodująca dalszy wzrost napięcia w regionie, której skutkiem będą bardzo zdecydowane i bolesne sankcje na Rosję, w tym na kluczową w tym przypadku elektronikę.
Z drugiej strony, jak wynika z niefortunnej wypowiedzi Bidena, możliwy jest także mniej bolesny scenariusz. Rosja rzeczywiście uderzy, ale będzie to atak krótkotrwały, symboliczny i takie też będą nałożone na Rosję nowe sankcje.
Szans dla spółki i ewentualnych korzyści widzę jednak zdecydowanie więcej w przypadku pozytywnego scenariuszu i braku konfliktu na wschodzie.
Już za kilka dni 25 stycznia NWZA gdzie będzie poddany pod głosowanie skup akcji własnych, wiem, wiem stosunkowo niewielki, ale w krótkim terminie może być on bardzo pozytywny dla kursu akcji.
W obecnej sytuacji (jesteśmy po blisko 20% spadku od początku roku) nie wykluczyłbym sytuacji, w której zostanie złożony nowy projekt uchwał, obniżający cenę kupna (obecnie 17zł za akcje) oraz zwiększający kwotę przeznaczoną na skup akcji.
Trudno ocenić potencjał poprawy lub utrzymania wyników w bieżącym roku, osobiście uważam, że wszystko jest możliwe, zarówno poprawa wyników, choć już nie tak dynamiczna, podobne wyniki, lub nieco słabsze.
Poziom aktualnej wyceny, wysokie dywidendy to jednak powód by spółce bacznie się przyglądać, nawet jeśli dla kogoś jest to już tylko przypalony mielony (pozdrawiam Kamila, szanuje i nie mam pretensji za ocenę).
Na koniec warto wspomnieć o aktualnej rekomendacji BOS – KUPUJ 43,70zł, analitycy muszę przyznać trafili w punkt jeśli chodzi o przychody za ubiegły rok, podobnie powinno być z ostatecznym wynikiem zysku netto, który jak już wspomniałem prawdopodobnie wyniesie mocne 300 milionów złotych zysku netto za ubiegły rok.
Wybiegając w przyszłość to analitycy BOS w kolejnych latach oczekują wyników o kilka procent słabszych, komunikacja spółki jest odmienna i zakładają poprawę, sygnalizując mocny początek obecnego roku.
Dodając do tego wysoki poziom dywidendy i ostatnią przecenę akcji, rekomendacja została wydana przy kursie akcji 22,55zł (obecnie 17,52zł) pozostawiam do oceny każdemu z Was czy spółka jest w tej chwili atrakcyjna, warta ryzyka czy nie.
Na koniec warto przypomnieć, że w 2014r. miała już miejsce agresja Rosji na Ukraina i zajęcie Krymu, spółka potrafiła jednak wtedy zakończyć rok zyskiem netto, mimo mocnej przeceny świetnie wykorzystała ten okres, a przez kolejne 6 lat (2015-2021) była w stanie poprawiać swoje wyniki, płacąc przy tym bardzo atrakcyjne dywidendy.
Spółka patrząc na ostatnie 5 lat była wyceniania na poziomie C/Z między 2-7 (nie licząc chwilowego momentu paniki covidowej w 2020r.), obecna wycena jest zdecydowanie bliżej dolnych wartości i wydaje się atrakcyjna, co nie znaczy, że nie będzie taniej.
DAMIANINWESTORX
P.S
Na koniec mała reklama. Zachęcam do dołączenia do strefy premium mojego serwisu, do końca stycznia 2022r. można skorzystać z 10% rabatu na kod rabatowy: SKOCZNIA. Roczny dostęp to cena porównywalna do jednej prywatnej wizyty u dentysty czy zatankowania auta pod korek.
Warto dołączyć do ludzi mających wspólną pasję i zainteresowania. Jako jedyny pokazuje prawdziwe portfele inwestycyjne: IKE, IKZE czy spekulacyjny. Dzięki aplikacji telegram jesteście informowani o wszystkim w czasie rzeczywistym. Jest to wspaniałe miejsce wymiany informacji, konfrontacji swoich pomysłów inwestycyjnych i rozwoju jako inwestora. Dostajecie także wyłączny dostęp do pojawiających się analiz fundamentalnych, w ostatnim okresie była to spółka BRAND24.